PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Trwałe i niedrogie - test ciągników Belarus 1221.2 i 1221.3

Tym razem przetestowaliśmy dla Was dwa ciągniki marki Belarus, a konkretnie modele: 1221.2 i 1221.3 o mocy 136 KM. Są to maszyny budżetowe, po których trudno spodziewać się wysokiego komfortu pracy czy nowoczesnych rozwiązań, jednak bez wątpienia mają też mocne strony i zyskują przy bliższym poznaniu.Co ciekawe, ciągniki Belarus są niemal w całości produkowane z części pochodzących z własnej produkcji. Jak zapewnia importer tych maszyn, firma MTZ Belarus Traktor, która dostarczyła nam ciągniki na testy za pośrednictwem swojego autoryzowanego dealera z woj. lubelskiego - firmy Agrotrade z Parczewa, ok. 95 proc. z nich pochodzi z Mińskiej Fabryki Traktorów (MTZ). Do nielicznych podzespołów produkowanych poza granicami Białorusi należą m.in. rozruszniki Mahle (Niemcy) i pompy Motorpal (Czechy). Jakie są nasze wrażenia z pracy ciągnikami z Mińska?

SILNIK - MOCNY PUNKT CIĄGNIKÓW

Obydwa ciągniki zostały wyposażone w te same 6-cylindrowe, turbodoładowane jednostki napędowe o pojemności 7,1 l. Jedyne różnice polegają na tym, że model 1221.2 w przeciwieństwie do modelu 1221.3 nie został wyposażony w chłodnicę powietrza doładowującego (intercooler), a pompa paliwowa nie ma dodatkowego modułu rozruchu. Oba silniki dysponują mocą 136 KM i maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 500 Nm, osiąganym przy stosunkowo niskiej prędkości obrotowej silnika - 1400 obr./min. Trzeba przyznać, że silnik jest mocnym punktem ciągników. Żwawo wkręca się na obroty, a jego dobra charakterystyka powoduje, że nawet przy niższych prędkościach obrotowych podczas pracy z maszynami towarzyszącymi trudno go "zdusić".

Ciągniki testowaliśmy z dwoma maszynami. O ile pierwsza z nich, kosiarka dyskowa Massey-Ferguson GD 306 TL o szerokości roboczej 3 m, może nie stanowić dla niemalże 140-konnego ciągnika wielkiego wyzwania, o tyle zmiennokomorowa prasa John Deere V451 M z załączonym rotorem tnącym jest już bardziej wymagającą maszyną, której jednak ciągniki bez trudu sprostały. Zasilanie silnika paliwem realizowane jest przez wielotłoczkową pompę rzędową. Zastrzeżenia można mieć jedynie do regulatora rozruchu w modelu 1221.3, który wpływa pozytywnie na obniżenie emisji spalin, ale silnik - nawet ciepły - potrzebował znacznie więcej czasu na rozruch (2-3 s), niż miało to miejsce w modelu 1221.2, który odpala na "dotyk".

NIEDOPRACOWANA PRZEKŁADNIA

Przekładnia ciągników Belarus 1221.2 i 1221.3 oferuje 16 przełożeń do przodu i 8 do tyłu. Do jej obsługi służą dwie dźwignie: pierwsza - wysoka - służy do przełączania 4 zsynchronizowanych biegów głównych, drugą zaś steruje się grupami biegów i reduktorem. Do dyspozycji mamy 4 grupy biegów do przodu, a 2 grupy biegów wstecznych odpowiadają prędkością 1. i 2. grupie biegów do przodu. Podczas testu nie mieliśmy większych zastrzeżeń do zestopniowania przekładni; liczba biegów wystarcza, aby znaleźć odpowiednie przełożenie praktycznie do każdego rodzaju wykonywanej pracy. Nieco gorzej może wyglądać sytuacja, kiedy np. w pracach polowych chcemy zmienić bieg na wyższy i wymaga to zmiany grupy biegów; trudno liczyć na to, że czynność uda się wykonać bez zatrzymania ciągnika. Analogiczna sytuacja może zaistnieć w transporcie, kiedy ruszamy z ciężkim ładunkiem. Moment obrotowy na jedynce w najszybszej grupie biegów może się okazać za słaby, a przełączając na niższy zakres, problematyczna może okazać się zmiana grupy biegów na najszybszą.

Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do działania dźwigni biegów głównych. Te są synchronizowane, wchodzą łatwo i dość precyzyjnie, chociaż długa dźwignia przekładni wymaga ruchów operatora w dość szerokim zakresie. Nieco inaczej jest w przypadku zmiany grup biegów i zakresów reduktora. Tutaj w początkowej fazie jazd Belarusami mieliśmy pewne problemy ze znalezieniem miejsca "wbicia" biegów. Te zresztą wchodzą dość ciężko i często z charakterystycznym zgrzytem. Z biegiem czasu sytuacja wyglądała coraz lepiej, co potwierdza obiegową opinię, że w ciągnikach z Mińska zmiany biegów trzeba się po prostu nauczyć. Przekładnia ciągników pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości na poziomie 36 km/h, a więc umożliwia dość efektywne wykorzystanie ciągnika do prac transportowych, chociaż na przełożenie pozwalające na osiągnięcie maksymalnej prędkości przy zredukowanych obrotach silnika nie ma co liczyć.

Zastanowiło nas, dlaczego testowane ciągniki nie dysponują przekładnią nawrotną? Jak dowiedzieliśmy się od importera, MTZ dysponuje taką przekładnią, jednak ciągniki w nią wyposażone pojawiają się na rynku sporadycznie. Tłumaczone jest to redukcją kosztów produkcji, a to przecież cena jest głównym orężem białoruskiej marki na rynku. Można to też wyjaśniać uwarunkowaniami rynków wschodnich będących największym rynkiem zbytu dla białoruskiego producenta, gdzie użytkownicy tych ciągników pracują raczej na dużych areałach i brak rewersu nie jest tam aż tak istotnym problemem.

Na plus zasługuje sposób załączania przedniego napędu i centralnej blokady mechanizmu różnicowego. Obydwie funkcje załączane są za pomocą przycisków ulokowanych na panelu po prawej stronie i realizowane są elektrohydraulicznie. Mamy tutaj do wyboru trzy opcje: może być on wyłączony, włączony na stałe (blokada mechanizmu różnicowego) lub pracować w trybie automatycznym. Wówczas po przekroczeniu przez tylne koła poślizgu o ok. 5 proc. napęd załączany jest automatycznie i rozłączany na uwrociach.

DWUZAKRESOWY WOM

WOM ciągnika oferuje dwie prędkości: 540 i 1000 obr./min, ale zmiana tych zakresów jest dość skomplikowana. Nie da się jej wykonać z kabiny, tylko z lewej strony pod kabiną ciągnika, przestawiając nieporęczną dźwignię zabezpieczoną dodatkowo śrubą. Zmieniając obroty WOM na zakres 1000 obr./min, powinno się też odwrócić końcówkę wałka z gęstym frezem.

Operator ma też możliwość wyboru obrotów zależnych od prędkości jazdy, a to włącza się już dźwignią umiejscowioną z lewej strony fotela kierowcy. Samo załączanie wałka odbioru mocy odbywa się hydraulicznie niewielką dźwignią znajdującą się na prawym panelu. Czynność nie wymaga żadnego wysiłku, WOM załącza się łatwo, choć przydałby się "miękki start". Brak takiej funkcji powoduje dość znaczne chwilowe przeciążenie podczas rozruchu maszyn. Warto w tym miejscu rozwiać obawy potencjalnych użytkowników o sposób napędu WOM, który jest przenoszony przez sprzęgło tarczowe, nie zaś taśmowo, jak w mniejszych modelach ciągników marki Belarus.

UKŁAD HYDRAULICZNY

Ciągniki wyposażono w pompę hydrauliczną dysponującą wydatkiem na poziomie 56 l/min. Taka wartość raczej nie robi wielkiego wrażenia, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę klasę mocy ciągnika. Warto jednak zaznaczyć, że wydatek ten jest w całości do dyspozycji maszyn towarzyszących; wspomaganie układu kierowniczego realizowane jest przez oddzielną pompę o wydatku 15 l/min. Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do działania układu. Ciągnik dobrze radził sobie z obsługą hydraulicznych elementów prasy rolującej - szybko i sprawnie otwierając klapę prasy John Deere V 451M.

Udźwig tylnego podnośnika nie robi piorunującego wrażenia - to 4,5 t. Sterowany jest mechanicznie za pośrednictwem dźwigni znajdujących się na panelu po prawej stronie. To, czego brakuje w ciągniku w kontekście wygodnej obsługi, to brak dźwigni, które pozwalałyby sterować podnośnikiem z pozycji podczepianej maszyny. Niemal za każdym razem do podczepienia osprzętu na trójpunktowym układzie zawieszenia potrzebna jest druga osoba. Na minus należy także zaliczyć brak haków; ramiona zakończone są zaczepami kulowymi. Nieco zastrzeżeń budzi też umiejscowienie wyjść hydraulicznych, które naszym zdaniem znajdują się zbyt blisko ramion tylnego TUZ. Szybkozłącza hydrauliczne są dostępne w 4 parach: po dwie z tyłu i po jednej z lewej i prawej strony ciągnika przed kabiną. Z tyłu znajduje się również gniazdo wolnego spływu.

ERGONOMIA I KOMFORT PRACY

Chociaż ciągniki nie zostały wyposażone w wiele elementów poprawiających komfort pracy, z jakimi mamy do czynienia w ciągnikach chociażby zachodnich producentów w tej klasie mocy, to praca nimi nie była specjalnie uciążliwa. Amortyzowany, welurowy fotel jest dość komfortowy i mimo braku pneumatycznej amortyzacji i sztywno zawieszonej kabiny (na silentblokach) całkiem nieźle radzi sobie z niwelowaniem wstrząsów powodowanych jazdą po nierównościach. Subiektywnie można stwierdzić, że poziom hałasu odbiega od osiągów ciągników zachodniej konkurencji, dlatego warto doposażyć ciągnik w opcjonalny układ klimatyzacji, aby unikać otwierania szyb czy drzwi. Wówczas hałas w kabinie jest już na dość niskim poziomie.

Jeśli chodzi o umiejscowienie dźwigni służących do sterowania poszczególnymi funkcjami ciągników, to jest całkiem nieźle; większość z nich znajduje się z prawej strony fotela operatora. Jedynie dźwignie do obsługi hydrauliki zewnętrznej umiejscowione są po prawej stronie kolumny kierownicy, jednak nimi również steruje się całkiem wygodnie. Ponadto do dyspozycji operator ma m.in. dwubiegową wycieraczkę, radio, oświetlenie kabinowe i oświetlenie robocze na zewnątrz kabiny. Nieco zastrzeżeń można mieć do działania wspomagania układu kierowniczego - działa dość ciężko, chociaż precyzyjnie. Ponadto na plus trzeba zaliczyć nadspodziewanie dobrą zwrotność ciągników.

PODSUMOWANIE

Testowane Belarusy nie oferują takiego komfortu pracy, jak maszyny zachodnich producentów. Z pewnością mile widziane byłyby w nich takie elementy, jak chociażby amortyzowana kabina czy przekładnia z rewersem. Sporo zastrzeżeń można mieć też do jakości i precyzji wykonania niektórych detali. Jednak w tym miejscu dochodzimy do największej zalety ciągników, a mianowicie ceny. Za model 1221.2 należy zapłacić 167 500 zł brutto, zaś za model 1221.3 - 175 000 zł brutto. To bardzo dobry stosunek ceny do mocy. Do tego dochodzą niskie koszty eksploatacji; przykładowo koszt wszystkich filtrów to wydatek rzędu 100-150 zł. Tanie są też inne części zamienne, a ze względu na prostą konstrukcję większość napraw można przeprowadzić we własnym zakresie. Masywna konstrukcja, duży silnik o wysokiej kulturze pracy, sprawdzony, choć toporny układ przeniesienia napędu - to elementy, które rzutują na wysoką żywotność maszyn. Jeśli zatem ktoś potrzebuje mocnego ciągnika, przedkładając niską cenę zakupu i tanie koszty eksploatacji nad komfort, nie planując zbyt intensywnego wykorzystania ciągników i współpracy z mocno wymagającymi maszynami (np. pod względem hydrauliki), ciągniki Belarus 1221.3 i 1221.2 mogą być dobrym i na pewno racjonalnym wyborem.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (26)

 • Farad 2019-07-15 13:38:25
  Podobnej mocy zachodni nowy złom to ponad 300 tys.zl
 • J.B 2019-07-15 08:50:48
  Mam stare i nowe ciągniki. Wszystko ma swoje plusy jak i minusy. Próżno szukać wygody w ursusie 1204 czy C-360, ale wszystko zrobię tam sam, a druga sprawa leję ropę i to jeździ. Odkąd mam w gospodarstwie zagraniczne maszyny to znacznie polepszył się komfort pracy ale i wydatki na ten komfort. Dziś każdy ma prawo wyboru, co potrzebuje i w czym się najlepiej będzie czuł. Kiedyś się brało co było na rynku dostępne - bo nie było nic. Dziś mamy od prostych ciągników ze wschodu , po bogato wyposażone z zachodu. Nie można ich ze sobą równać bo się tego nie da zrobić. Różnią się wszystkim, od ceny po wyposażenie. Ostatni ich wspólny mianownik to 4 koła i "zazwyczaj" z przodu trochę mniejsze.
 • Heniek laweciarz 2019-07-14 20:15:16
  Powiedzcie mi kto kupuje te ciagniki oprócz tych co potrzebują prostego woła roboczego do prac leśnych? Te ciągniki technologicznie stoją w miejscu, co dobrze przedstawia skrzynia biegów czy cała ta procedura przełączania zakresu obrotów WOM. Z tego co słyszałem to nawet Belarusów nie można wziąść na młodego rolnika.
  • T.B. 2019-07-14 21:07:12
   Stoją technologicznie w miejscu, co za głupie stwierdzenie. One mają być przede wszystkim tanie, a lepsza skrzynia kosztuje. Nikt nie kupi Belarusa, który , będzie kosztował tyle co zachodnie nawet wtedy gdyby były lepsza skrzynia i cała reszta. Taka strategia, mocny silnik, prosta skrzynia bez elektroniki.
 • mr case 2019-07-14 17:53:32
  obrabiam 95 hektarów dwoma casemi 1455. Sprzęt nie do zajechania. Do zbioru mdw 527. Rocznie na usługach 150 hektarów. Oczywiście bez rachunków. Pozdrowienia dla miasta:). Jak ta susza znów dała się nam we znaki. Rzepaku uleciał 4,1 tony z hektara. Nie ma bata, żeby nie było pomocy państwa.
  • AgroMateusz 2019-07-15 06:19:41
   No nalecialo mu 4 tony rzepaku z ha i wola o pomoc od państwa... Puknij sie i nie mow tacie co tu napisales bo sie ze wstydu spali.
  • Grzegorz 2020-12-12 09:04:20
   Chyba że słomą😂😂
 • Rolnik 2019-07-14 12:47:39
  Dobre sprzęty w stosunku do swojej ceny. A nie jd z 10 k. godzin i jeszcze 10 cofnięte a pieniądze chcą jak kiedyś dali za nowego
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.253.192
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER SERWISU
 • partner serwisu

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.