Aktualnie produkcja rolnicza znajduje się w samym środku czwartej, cyfrowej rewolucji technologicznej. Rolnictwem 4.0 nazywa się szeroko pojęte zbieranie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie danych na potrzeby sterowania procesami produkcji i dostarczenia informacji na potrzeby podejmowania decyzji produkcyjnych i biznesowych.

Rolnictwo cyfrowe 

Cyfryzacja rewolucjonizuje cały sektor rolniczy przez promocję zwiększenia wydajności, zrównoważonego rozwój i konkurencyjności. Sztuczna inteligencja (AI), robotyka oraz Internet rzeczy (IoT) i 5G – najnowsze technologie w rolnictwie są faktem i oferują rolnikom oraz całemu agrobiznesowi wsparcie. Dzięki cyfryzacji producenci rolni, dostawcy środków produkcji, przetwórcy, producenci oraz dealerzy i punkty serwisowe maszyn mogą korzystać z usprawnionego łańcucha wartości dzięki ściślejszej współpracy i lepszej komunikacji.

Dynamicznie rozwijające się technologie wymagają interdyscyplinarnej wiedzy eksperckiej, którą dostarcza dobrze wykształcona kadra z zakresu techniki i technologii produkcji rolniczej oraz z zakresu technologii pozyskiwania i obróbki danych cyfrowych.

DSC_0161.JPG
DSC_0161.JPG

Tradycyjna TRiLiada w Poznaniu

Zgodnie z wieloletnią tradycją 25 maja Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej, działające w Katedrze Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, organizuje wydarzenie o nazwie TRiLiada, które jest świętem wszystkich studentów z kierunków Ekoenergetyka, Informatyka stosowana oraz przede wszystkim Inżynieria rolnicza.

TRiLiada to wydarzenie oparte na merytorycznych wykładach prowadzonych przez zapraszanych gości z branży inżynierii rolniczej oraz intelektualnej i sportowej rywalizacji grup studenckich. Wykłady i dyskusje dotyczyć będą wyzwań stojących przed inżynierią rolniczą w czasie cyfrowej rewolucji zachodzącej w rolnictwie.

DSC_0371.JPG
DSC_0371.JPG

TRiLiada 2023 będzie wyjątkowa, ponieważ przypada w roku jubileuszu 50-lecia powołania do działalności Studenckiego Koła Naukowego Mechanizacji Rolnictwa. Dlatego TRiLiada 2023 odbędzie się pod hasłem „Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej od mechanizacji do cyfryzacji rolnictwa w 50 lat”.