Ploeger AT4103 to nowa propozycja holenderskiej marki, która swoją oficjalną premierę miała jesienią ub.r. na targach w Hanowerze. Maszyna jest przeznaczona do rozprowadzania, rozsiewania i aplikacji doglebowej nawozów płynnych i suchych: gnojowicy, obornika, fermentatu, wywaru gorzelniczego, nawozów mineralnych i wapna. Produkowana jest w zakładach Ploeger w Roosendaal.

Pojazd jest napędzany silnikiem Scania DC09 o mocy 400 KM (294 kW), pojemności 9,3l z maksymalnym momentem obrotowym 1830 Nm. Bezstopniowa przekładnia CVT umożliwia płynną jazdę w zakresie prędkości do 42km/h CVT. Prędkość kierowca może regulować za pomocą pedału nożnego lub joysticka.

Przednie koło jest napędzane hydraulicznie, zaś tył mechanicznie. Zaletą maszyny jest m.in. krótki promień skrętu, świetna widoczność dla operatora i oświetlenie, gdyż światła obracają się wraz w przednim kołem. Pojazd może mieć szerokość 3 -3,335 m, długość uzależniona jest od załączonego osprzętu.

Standardowo nośnik wyposażony jest w komfortową kabinę Claas Vista 2, z której można sterować tak wszystkimi parametrami jazdy, jak i zamontowanych narzędzi. Operator ma do dyspozycji pulpit z ekranem dotykowym, na którym można kontrolować ustawienia. Podczas pracy w polu, operator może obsługiwać wszystkie funkcje za pomocą przełączników i przycisków w zasięgu ręki. W standardzie maszyna wyposażana jest w opony Michelin 1050.

W przypadku nawozów płynnych aplikacja odbywa się z nabudowanego zbiornika o pojemności 12 m sześć., który jest produkowany w firmie Ploeger. W gamie dedykowanego osprzętu są jeszcze rozrzutnik obornika (Tebbe), oraz rozsiewacz wapna i nawozów mineralnych (Bredal).

Jak mówi Remigiusz Weżgowiec, szef firmy Agrowiec na Dolnym Śląsku i diler marki Pleger, w Polsce nie ma jeszcze żadnego posiadacza takiej maszyny. Trójkołowiec AT4103 spotkał się jednak z dużym zainteresowaniem rolników na Zachodzie Europy. Po premierze na targach Agritechnica w Hanowerze producent przyjął ponad 20 zamówień na ten nośnik narzędzi.

Ploeger zapowiedział już rozszerzenie oferty takich pojazdów o dwa inne modele: trójkołowca AT3103 i pięciokołowiec AT5105.