Wśród nowości Unii Group prezentowanych podczas Agro Show 2015 znalazł się m.in. nowy siewnik mechaniczny o oznaczeniu Polonez. Maszyna wyróżnia się przede wszystkim naprzemiennym ułożeniem redlic talerzowych (w poprzedniej wersji maszyn redlice były położone równolegle w jednym rzędzie). Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, dzięki nowemu rozmieszczeniu redlic zwiększyła się wzajemna odległość między nimi, a zatem siewnik będzie mógł pracować na polach z większą ilością resztek pożniwnych.

Poza tym w nowej maszynie zwiększono również maksymalny docisk na jedną redlicę, który teraz wynosi 40 kg (wcześniej było to zaledwie 25 kg). Docisk redlic jest regulowany sprężynami, a ich głębokość pracy ustawiana jest centralnie - wspólnie dla wszystkich redlic. Nowością są również redlice talerzowe o zwiększonej średnicy, które współpracują z większymi i cięższymi kołami kopiująco-dociskającym.

Na targach zaprezentowano maszynę ze zbiornikiem o pojemności 550 l, w szerokości roboczej 3 m. Docelowo gama siewników Polonez ma obejmować 4 maszyny o szerokości roboczej 3 i 4 m, ze zbiornikami 550 lub 780 l.

Producent nie określił jeszcze ceny nowego siewnika, ale jak szacują przedstawiciele firmy Polonez 550/3 wyposażony m.in. w ciężkie redlice talerzowe, sterownik Starter Seed i przedwschodowe znaczniki ścieżek technologicznych, powinien kosztować nieco ponad 35 tys. zł netto. Jego sprzedaż rozpocznie się od stycznia przyszłego roku. 

Zobacz relację z targów: Agro Show 2015