- Mający dzisiaj swoją światową premierę sześciometrowy zestaw uprawowo-siewny Fenix 3000/6 marki Unia Group to maszyna naszpikowana najnowocześniejszymi rozwiązaniami pozwalającymi w jednym przejeździe uprawić glebę i wysiać w nią nasiona. Siew ten może odbywać się z prędkością 15 km/h z zachowaniem pełnej równomierności odkładanych nasion w rzędach. Dotyczy to wysiewu nasion małych, średnich i dużych w trudnych warunkach polowych z dużą ilością resztek pożniwnych, w dawkach od 1,8 do 350 kg/ha – powiedział Piotr Stanek dyrektor marketingu Unia Group podczas premierowego pokazu zestawu na targachTechagro w Brnie.

 Sekcja uprawowa

Zamontowana z przodu agregatu włóka ze sprężystymi łapami zakończonymi wymiennymi końcówkami wyrównuje powierzchnię gleby przed sekcjami talerzy i niweluje ślady pozostawione przez koła ciągnika. Kąt natarcia na glebę łap jest sterowany mechanicznie za pomocą śrub rzymskich.

Za włóką zamontowane są dwa rzędy znanych z agregatów Ares talerzy uzębionych o średnicy 460 mm. Produkowane są w największej fabryce Unii Group w Grudziądzu. Każdy talerz zabezpieczony jest amortyzatorem gumowym i ma bezobsługowe łożyska dwurzędowe.

– Narzędzia robocze agregatu FENIX 3000/6 zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Unię Grudziądz na bazie wieloletnich doświadczeń produkcyjnych i eksploatacyjnych – przekonuje Michał Stachlewski dyrektor handlowy Unia Group.

Rozstaw pomiędzy rzędami talerzy wynosi aż 82 cm. Umożliwia to pracę na polach z dużą ilością resztek pożniwnych np. po kukurydzy zebranej na ziarno przy prędkości nawet 15 km/. Przy tak dużej prędkości roboczej ważną rolę pełnią masywne i profilowane deflektory boczne, które zapobiegają przedostawaniu się gleby poza obszar roboczy agregatu.

Głębokość roboczą talerzy można regulować nawet w czasie pracy zestawu Fenix 3000/6 z kabiny ciągnika sterując pracą siłowników hydraulicznych. Układ opiera się na niezależnym zawieszeniu sekcji talerzowej na równoległoboku.

Za sekcją talerzy uprawowych zamontowany jest wał oponowy.

– Specjalna, unikatowa konstrukcja wału oponowego zapewnia uzyskanie optymalnych warunków agrotechnicznych do siewu. Jednocześnie dzięki zastosowaniu czterech kół o rozmiarze 500/45-22,5 i średnicy 1040 mm w sposób zdecydowany podnosi komfort oraz bezpieczeństwo transportu maszyny po drogach publicznych. Pozostałe koła wału oponowego mają średnicę 800 mm i są wykorzystywane tylko w czasie pracy agregatu. Optymalne dopasowanie wału oponowego do warunków glebowych jest wspomagane za pomocą siłowników hydraulicznych z indywidualną nastawą – omawia Sławomir Jaskuła doradca produktowy Unii Group.

Sekcja siewna

Agregat Fenix 3000/6 ma zamontowanych 40 redlic dwutalerzowych o średnicy 300 mm zamontowanych w układzie „V”. Za nimi znajdują się bardzo duże koła kopiująco-dogniatające mające 350 mm średnicy i 78 mm szerokości. Za ich pomocą można dokładnie ustawić głębokość siewu. Czas potrzebny do zmiany głębokości pracy wszystkich 40 redlic to niespełna 5 min.

Docisk redlic zmienia się centralnie poprzez siłowniki hydrauliczne.

– Duże koła kopiująco-dogniatające zapewniają również bardzo dobre kopiowanie nierówności terenu, dzięki czemu nasiona odkładane są na zadanej głębokości i mają zapewniony optymalny kontakt z glebą. Redlice dociskane są mocną sprężyną, co przekłada się na stały nacisk minimalny  wynoszący 40 kG na każdą redlicę. Nie zmniejsza się on nawet przy dużej prędkości roboczej wynoszącej 15 km/h – wyjaśnia Sławomir Jaskuła.

Rozstaw pomiędzy redlicami talerzowymi wynosi 15 cm. Tak duża odległość pomiędzy redlicami ma pozwolić na pracę na polach z dużą ilością resztek pożniwnych i w glebach zakamienionych.

Za redlicami dwutalerzowymi z kołami kopiująco-dogniatającymi zamontowane są indywidualne sprężynowe zagarniacze, które wygarniają ziemię z międzyrzędzi i pozostawiają w tym miejscu mini zagłębienia. W tych miejscach może gromadzić się woda, o którą jak wiadomo toczy się walka na wielu polach europejskich rolników. Każdy zestaw palców zagarniających ma indywidualną regulację śrubową.

Agregat uprawowo-siewny Fenix 3000/6 marki Unia Group ma montowane masywne hydrauliczne znaczniki boczne, składane wzdłuż maszyny. Rozwiązanie to ułatwia przejazdy po drogach publicznych oraz składanie maszyny do pozycji transportowej.

Wysiew pneumatyczny

Agregat ma zbiornik na ziarno o pojemności aż 3000 l. Dostęp do niego umożliwia znajdująca się z przodu maszyny drabinka z pomostem. Podniesienie plandeki chroniącej wnętrze zbiornika przed wilgocią ułatwia jej stelaż. W środku zbiornika zamontowane są solidne sita, na których można oprzeć dużego big-baga.

W dnie zbiornika znajdują się dwa leje zsypowe, którymi nasiona trafiają do dwóch aparatów wysiewających. Te podzespoły napędzane są silnikiem elektrycznym, którego praca sterowana jest przez czujnik radarowy. Odczytuje on dokładną prędkość jazdy zestawu na polu i uniezależnia siew od poślizgu kół.

Napęd elektryczny aparatów wysiewających pozwala również na szybką i łatwą zmianę dawki wysiewu nasion. Można to robić nawet w czasie pracy zestawu. Na postoju nie ma najmniejszego problemu z przeprowadzeniem próby kręconej, bo wystarczy wprowadzić dane do komputera, podstawić pojemnik na nasiona i nacisnąć przycisk znajdujący się na siewniku.

W czasie siewu za pomocą pulpitu komputera można zwiększać lub zmniejszać dawkę wysiewu poprzez kliknięcie palcem w znak plusa lub minusa, co za każdym razem oznacza zmianę o ustalony przedział procentowy.

– Precyzyjny siew rzędowy po uprawie tradycyjnej, uproszczonej lub bezpośredniej realizowany jest przez pneumatyczny system wysiewu dzięki nowoczesnym aparatom wysiewającym. Dwa rozdzielacze ziarna zapewniają dużą równomierność siewu we wszystkich  redlicach. Aby wysiewać nasiona drobne, należy jedynie dźwigienką załączyć blokadę wypełniacza rolki wysiewającej, co zajmuje dosłownie chwilę – mówi Sławomir Jaskuła.

Za transport nasion do redlic odpowiada wentylator napędzany silnikiem hydraulicznym o przepływie oleju wynoszącym 24 l/min. Jest on zasilany poprzez pompę nakładaną na WOM ciągnika.

W skład układu niezależnej hydrauliki wchodzą jeszcze: chłodnica wyposażona w termostat i zbiornik oleju ze wskaźnikiem jego poziomu oraz czujnikiem temperatury. Do kontroli ciśnienia powietrza w układzie wysiewającym służy widoczny z kabiny ciągnika manometr.

Ziarno pobrane ze zbiornika przez dwa aparaty wysiewające trafia do oddzielnych układów, gdzie porywa je powietrze wytworzone przez wentylator. W ten sposób nasiona trafiają do rozdzielaczy. Podział siewnika na dwie 3-metrowe sekcje wysiewające umożliwia wysiew połową siewnika. Wystarczy zamknąć jeden z aparatów wysiewających.

Z lewego i prawego rozdzielacza nasion odchodzą przewody do wszystkich 40 redlic – po 20 od każdego. Każdy rozdzielacz ma na dwóch przewodach zamontowane zawory Combi służące do automatycznego zamykania wysiewu w celu zakładania ścieżek technologicznych. Zatrzymane ziarno trafia z powrotem do rozdzielacza i w ten sposób zwiększa się ilość nasion w rzędach.

W czasie zakładania ścieżek technologicznych istnieje jednak możliwość – poprzez komputer – procentowego zmniejszenia dawki wysiewu, tak aby po odcięciu wysiewu w dwóch redlicach zachować ustaloną dawkę nasion na hektar.

Komputer Müller Elektronik

Zestaw uprawowo-siewny FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP został wyposażony w opcjonalny komputer firmy Müller Elektronik o nazwie Drill Control. Ma on następujące funkcje:

- przetwarza dane prędkości jazdy, które przekazywane są z radaru. W ten sposób utrzymuje stałą dawkę nasion na hektar niezależnie od poślizgu kół,

- zakłada ścieżki technologiczne,

- informuje o dawce wysiewanego ziarna w kg/ha,

- zlicza przepracowane hektary i ilość wysianych nasion – funkcja historii pól,

- informuje o poziomie ziarna w zbiorniku i włącza alarm rezerwy,

- pozwala przygotować aparaty wysiewające do wykonania próby kręconej na postoju. Wystarczy wpisać dane potrzebne do jej wykonania.

Funkcja E-DRIVE komputera pozwala zmieniać dawką wysiewu nasion w czasie siewu. Ten bardzo pomocny system przydaje się w momencie zakładania ścieżek technologicznych lub pracy na polach mozaikowatych.

Po pracy polowej koła boczne wału, tak jak zespoły talerzy uprawowych i siewnych, składane są hydraulicznie do pionu. Dzięki temu szerokość transportowa zestawu nie przekracza 3 m.

Po złożeniu maszyna opiera się na czterech szerokich kołach jezdnych, co daje dużą stabilność w czasie transportu.

W bezpiecznym transporcie maszyny pomagają dodatkowo:

- mechaniczne blokady transportowe siłowników hydraulicznych,

- dwuobwodowe hamulce pneumatyczne montowane w standardzie,

- profesjonalne oświetlenie drogowe zgodne z obowiązującymi normami.

Sugerowana cena półzawieszanego zestawu uprawowo-siewnego Fenix 3000/6 w standardowej opcji wyposażenia wynosi około 54 tys. euro netto.