O charakterze współpracy obu firm pisaliśmy w zeszłym roku zaraz po zawarciu umowy. Od tamtego czasu oferta Ursusa dla ogrodów stale się powiększa, całkiem niedawno o niewielki traktorek-kosiarkę G-317.

Można oczywiście zarzucić zbytnie rozpraszanie uwagi, którą firma powinna skupić na doszlifowaniu swoich koronnych projektów, czyli Vigusa i ciągników 110-160 KM. Niemniej takie zagranie, mające na celu poszerzenie oferty, może się opłacić. Zwłaszcza, że ofertą przeznaczoną dla ogrodu nie zajmują się osoby pracujące przy produktach stricte rolniczych.

Mały Ursus G-317 nie ma więc takiego rodowodu jak kiedyś Ursus C-308. Nie oznacza to jednak, że nie będzie pomocy w ogrodzie. Pod maską znajdziemy jednocylindrowy chłodzony powietrzem silnik amerykańskiego producenta Briggs & Stratton o pojemności 500 cm3 i mocy 17,5 KM. Skrzynia przekładniowa (hydrostat) jest produkcji NAC i pozwala na rozpędzenie kosiarki do około 9 km/h. Zbiornik paliwa pomieści 6 litrów benzyny.

Szerokość cięcia wynosi 95 cm, zaś wysokość można regulować ręcznie (skokowo) od 40 do 91 mm. Za to włączanie noża odbywa się za pomocą sprzęgła elektromagnetycznego. Kosz na trawę pomieści 280 litrów i jest opróżniany ręcznie. Kosiarka jest wyposażona w 15 calowe koła z przodu i 20 calowe z tyłu. Masa gotowego do pracy G-317 wynosi 270 kg.

Póki co maszyna spełnia jedynie rolę kosiarki i nic nie wiadomo na temat dodatkowych narzędzi takich jak przyczepki, pługi do odśnieżania, skaryfikatory, walce czy wertkulatory.