FARMER: Z czego wynika duże zainteresowanie Ursusem? Według ostatnich danych, tylko Ursus odnotowuje wzrosty sprzedaży (rejestracji) ciągników w Polsce.

Karol Zarajczyk, prezes Ursus S.A.: Ciągniki Ursusa to legenda polskiej wsi, rodzinny ciągnik od pokoleń. Obecnie wśród 1,5 miliona ciągników używanych w Polsce ponad połowa, to ciągniki marki Ursus. Polscy rolnicy zawsze wybierali Ursusy i będą je wybierali, ponieważ Ursus to ciągnik niezawodny w użytkowaniu.

Nasze produkty posiadają wszystkie oczekiwane przez polskie rolnictwo parametry oraz funkcje, a dzięki szerokiej ofercie, polski rolnik może dziś kupić od Ursusa wszystko, co jest mu potrzebne w gospodarstwie.

Dodatkowo zaletą Ursusów jest to, że nie ma tu zbędnej elektroniki, która tylko podraża finalny koszt ciągnika i opłaty serwisowe. Nasze produkty uwzględniają oczekiwania finansowe polskich rolników zarówno na etapie zakupów, jak i kosztów eksploatacji i serwisowania. Podstawowy serwis ciągnika marki Ursus kosztuje od 800 do 1500 zł, podczas gdy podobny serwis maszyn zagranicznych marek wiąże się z wydatkiem minimum 2000 zł. Podobnie jest z częściami zamiennymi.

Ponadto oferujemy rolnikom atrakcyjne warunki finansowania zakupu fabrycznego produktów w ramach współpracy z Credit Agricole Bank Polska S.A. oraz SGB-Bank S.A. Produkty kredytowe dostępne w ramach kredytu fabrycznego pozwolą rolnikom na szybszy zakup maszyn oraz dopasowanie warunków finansowania do indywidualnych potrzeb i możliwości.

FARMER: Które modele cieszą się największym zainteresowaniem rolników?

Karol Zarajczyk: Dziś ciągniki z serii C to najlepiej sprzedające się modele. To nasze flagowe produkty, posiadające konkurencyjne parametry techniczne i kosztowe, dostosowane do oczekiwań nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Rodzina ciągników serii C to od lat symbol polskiej wsi.

Najbardziej popularnymi ciągnikiem serii C jest kultowy model Ursus C-360 oraz C-380, który pod koniec maja br. nagrodzony został godłem „Teraz Polska”. Premiera ciągnika Ursus C-380 odbyła się pod koniec 2014 r., a już w 2015 r. sprzedaliśmy ponad 200 jego egzemplarzy. Model C-380 to uniwersalny ciągnik rolniczy, który dzięki bogatemu wyposażeniu standardowemu oraz szerokiemu wachlarzowi opcji może być używany zarówno jako ciągnik rolniczy, jak i transportowy, komunalny i pomocniczy.

Oprócz nich w naszej ofercie znajduje się 5 innych modeli: C-350, C-380M, C-382, C-392 i C-3102. Ich legenda, połączona z najlepszymi rozwiązaniami technologicznymi sprawia, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem rolników.

FARMER: Jaki jest plan na liczbę sprzedanych ciągników w Polsce w 2016 r.?

Karol Zarajczyk: Liczymy na to, że sprzedaż ciągników w kolejnych okresach będzie wzrastać, zwiększając udział ciągników Ursus w całym rynku. W dużej mierze wpłynie na nią tempo realizacji wniosków oraz dopłat w ramach unijnych programów. W naszej ocenie uruchomienie dopłat w ramach nowej perspektywy na lata 2014-2020, które rozpoczęło się w I półroczu 2016 r. będzie miało istotny wpływ na sprzedaż w całym roku.

Nasza strategia rozwoju zakłada osiągnięcie pozycji kluczowego producenta i dystrybutora maszyn rolniczych na terenie Polski. Do umacniania pozycji na polskim rynku posłużyć ma rozbudowa linii ciągników o mocach wyższych (120-180 KM), które będą zbudowane na własnych transmisjach produkowanych przez spółkę. W marcu 2016 r. pokazaliśmy na targach rolniczych w Kielcach prototyp ciągnika C-3150V Power z transmisją VIGUS, która powstała w naszym ośrodku badawczo-rozwojowym. Transmisja ta posiada wszelkie oczekiwane przez nowoczesne rolnictwo parametry oraz funkcje. Produkt będzie dostępny w ofercie w 2017 r.

W 2016 r. mamy zamiar wprowadzić także kolejny model ciągnika o mocy 150 KM w dwóch wersjach silnikowych oraz wzbogacić swoją ofertę produktową o ciągniki z zakresu mocy 50-60 KM o wersję bez kabiny – typu „ROPS”.