- W imieniu całej firmy Valtra pragnę wyrazić dumę z wyróżnienia nas najbardziej znaną i cenioną na świecie nagrodą w dziedzinie wzornictwa – ogłosił Jari Rautjärvi, wiceprezes AGCO, odpowiedzialny za markę Valtra na świecie. – Nagroda stanowi dowód uznania dla wysokiego poziomu fińskiego wzornictwa, innowacyjności i jakości – dodał.

Valtra serii T4 jest owocem siedmiu lat prac badawczo-rozwojowych. Jak przekonuje producent – jest to także pierwszy produkt w całkowicie nowej generacji modeli łączącej w sobie najnowsze innowacje techniczne i nową stylistykę produktu. Oprócz stworzenia nowych, czystych linii zewnętrznych, priorytetem prac projektowych były walory użytkowe, ergonomia, bezpieczeństwo, trwałość, łatwość serwisowania i wydajność sprzętu.

-Nasza systematyczna koncentracja na wzornictwie przemysłowym, która rozpoczęła się wiele lat temu, teraz przynosi owoce. Dzięki temu nasza nowa generacja traktorów optymalnie uwzględnia potrzeby użytkownika jeszcze lepiej niż wcześniej i tworzy produkt światowej klasy. Zdobycie nagrody Red Dot stanowi również potwierdzenie nadzwyczaj silnego ducha pracy zespołowej, jaki przyświecał nam przez cały okres realizacji projektu rozwojowego i udzielił się wszystkim jego członkom. Bez niego osiągnięcie takiego sukcesu nie byłoby możliwe – wypowiada się Kimmo Wihinen, menadżer designu w Valtra i zarazem główny projektant serii T4.

Od momentu wejścia na rynek, czwarta generacja traktorów Valtra odnotowuje sukcesy sprzedażowe i może poszczycić się wieloma międzynarodowymi nagrodami i wyróżnieniami. Seria N4 uzyskała tytuł Maszyny Roku 2016 i zdobyła nagrodę Golden Tractor for the Design 2016 r., natomiast Seria T4 – miano Maszyny Roku 2015. Valtra została także wyróżniona nagrodą Red Dot w 2011 r. za koncepcję przyszłościowego ciągnika ANTS.

Początki konkursu Red Dot datują się na lata 1950-te, a nagrody przyznaje się w trzech kategoriach: Produkt (Product Design), Komunikacja (Communication Design) i Koncept (Design Concept). Laureaci nagrody Red Dot za rok bieżący zostaną przedstawieni już 4 lipca w Aalto Theatre w Essen w Niemczech.

Konkurs Red Dot Design jest największym na świecie i najbardziej cenionym konkursem w branży wzornictwa przemysłowego. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 5200 produktów z 57 krajów, nad którymi pochyliło się jury złożone z 41 niezależnych ekspertów w dziedzinie wzornictwa z całego świata.