Ventor 4150 to najnowszy owoc pracy konstruktorów Grimme. Maszyna została doceniona srebrnym medalem targów Agritechnica 2017. Nowy 4-rzędowy kombajn samobieżny do zbioru ziemniaków, mogliśmy zobaczyć na przedpremierowym pokazie w Cappeln w gospodarstwie należącym do Grimme na wspólnej konferencji firm Grimme i Amazone. I choć kombajn został zaprezentowany jako prototyp: bez oznaczeń i ostatecznej stylistyki, podczas pokazów w polu radził sobie całkiem nieźle.

Rekordowy zbiornik i rekordowe możliwości

Ventor 4150 napędzany 530 konnym silnikiem został wyposażony w 15-tonowy zbiornik oraz system zbioru znany z ciąganych kombajnów serii SE, z tą różnicą, że Ventor może zbierać jednocześnie nie z dwóch czy nawet z trzech, a aż z czterech rzędów.

Przełożenie docenianej i lubianej przez użytkowników technologii znanej z kombajnów jedno i dwurzędowych na system 4-rzędowy nie było łatwym zadaniem. Konstrukcja maszyny samobieżnej jest inna zaś kwestie związane z dopuszczeniem do ruchu po drogach oraz ochrony gleby sprawiały dodatkowe trudności. Zadanie to powiodło się dzięki podziałowi masy produktu na dwa strumienie w połączeniu z innowacyjnym mechanizmem obustronnego składania separatorów jeżowych. Szerokość maszyny osiąga dzięki temu rozmiary dopuszczalne w ruchu ulicznym. Zespół wyorujący Ventora 4150 stanowi o jego zaletach.

Zastosowanie rozwiązań z kombajnów SE pozwoliło na zrezygnowanie z pochłaniającego wiele energii rozdrabniacza łętów, natomiast brak kół przez zespołem wyorującym zapobiega tworzeniu się brył. Umożliwia to również bezproblemowe rozpoczęcie wyorywania.

Funkcja TerraFloat pozwala na szerokie rozłożenie masy produktu już na pierwszej taśmie odsiewającej, co poprawia jakość odsiewania, zaś Speedtronic automatycznie reguluje separatory w zależności od prędkości, odciążając operatora. Ziemniaki po oczyszczeniu na separatorach można sprawdzić na stanowisku inspekcyjnym z miejscem na 3 osoby.

Komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Operator ma do dyspozycji komfortową kabinę z dobrą widocznością na zespół wyorujący. Do pomocy przewidziano również wiele systemów wspomagających i częściowo automatyzujących pracę.

System obsługi ErgoDrive umożliwia kontrolę nad wszystkimi funkcjami maszyny, zaś korzystanie niego ułatwia nowy 12,1-calowy terminal CCI 1200 z intuicyjnym interfejsem użytkownika GDI. Takie elementy wyposażenia jak: Visual Protect , funkcja Coming Home, MemoryControl do zapisu w pamięci i wyboru parametrów roboczych oraz autopilot stanowią wyposażenie seryjne.

Ventor jest wyposażony również w seryjny system wizyjny ProCam składający się z dwóch kamer z obiektywami szerokokątnymi oraz ekran o wysokiej rozdzielczości z funkcją dzielenia obrazu. Kamery cofania umożliwiają operatorowi co prawda w tradycyjnych systemach wizyjnych obserwację tyłu maszyny, ale obszar z boku maszyny nie jest widoczny, ten problem został rozwiązany przez dodanie dwóch dodatkowych kamer, które minimalizują martwe strefy wokół maszyny.

Mniej uszkodzeń ziemniaków i lepsza ochrona gleby

Najciekawszym elementem nowego kombajnu jest jego rama związany z nią układ jezdny. Jazda z przesuniętymi osiami, tzw. "psi chód", umożliwia przejazd na całej powierzchni z wielkogabarytowym ogumieniem (z przodu: 900/70 R32, z tyłu: 900/60 R38). Mimo jazdy w trybie "psiego chodu", zgłoszony do patentu system odsiewania zapewnia stały, delikatny przeładunek z pierwszej na drugą taśmę odsiewającą.

Wewnętrzny promień skrętu wynoszący zaledwie 6,1 metra sprawia, że Ventor jest znacznie zwrotniejszy niż ciągane modele SE. Prostowanie maszyny ułatwia automatyczne ustawienie kół na wprost i samopoziomowanie.

Oficjalna premiera Ventora 4150, już nie prototypu a gotowej maszyny, będzie miała miejsce podczas targów Agritechnica 2017 w Hanowerze. Sprzedaż rozpocznie się wraz z kampanią w następnym roku.