Jest kiepsko. To zdecydowanie najgorszy wynik odnotowany w maju od 2005 r. – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

Sytuacja na rynku maszyn nie ulega poprawie; wręcz przeciwnie – sprzedaż z miesiąca na miesiąc spada. Po pięciu miesiącach br. zarejestrowano zaledwie 3449 nowych ciągników, czyli o 2030 mniej niż w tym samym okresie roku 2015. A warto przypomnieć, że 2015 rok też był uważany za słaby pod względem sprzedaży.

 – Sprzedaż nowych traktorów jest dramatycznie niska i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych miesiącach miało się to zmienić. Zdecydowanie lepiej radzi sobie rynek używek – w minionym miesiącu sprzedano 1274 traktory z drugiej ręki. W najbliższym czasie producenci będą zmuszeni skupić swoją uwagę bardziej na rynku części zamiennych niż nowych maszyn – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Spadki sprzedaży w porównaniu do ubiegłego roku dotyczą praktycznie wszystkich marek. Wyjątkiem jest Ursus, którego liczba rejestracji wzrosła o ponad 54 proc.

Niezmiennie na pozycji lidera utrzymuje się New Holland. W maju producent niebiesko-białych ciągników wypuścił na rynek 100 traktorów, a więc o 25 proc. mniej niż w kwietniu i 60 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami.

Na pozycji drugiej z ponad 60-proc. spadkiem w porównaniu do ubiegłego roku pozostaje John Deere, który odnotował sprzedaż zaledwie o jedną sztukę mniej niż New Holland (99 sztuk). W porównaniu z poprzednim miesiącem zarejestrowano o 21 proc. mniej ciągników spod znaku jelenia.

Podobnie jak w kwietniu podium zamyka Zetor. Tym razem jednak czeski producent zarejestrował 77 sztuk, czyli o 29 proc. mniej niż przed miesiącem i 59 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2015.

Tuż za podium znalazły się marki Kubota i Case IH. Obaj producenci sprzedali po 62 traktory.

Wśród modeli pozycję lidera zachowuje Major 80. W maju 27 nabywców zdecydowało się na zakup tego konkretnego ciągnika (tj. o 18 proc. mniej niż w kwietniu i o 32 proc. mniej niż w maju 2015 r.).

Drugi pod względem popularności pozostaje Ursus C380. W tym miesiącu zarejestrowano 21 sztuk C380, czyli o 28 proc. mniej niż w kwietniu.

Podium modeli z wynikiem 18 rejestracji zamyka Case IH Farmall 85A. W przypadku tego ciągnika sprzedaż wzrosła o 38 proc., jeśli weźmiemy pod uwagę dane z poprzedniego miesiąca, i 80 proc., jeśli pod lupę weźmiemy analogiczny okres roku 2015.