O specyfice skandynawskich producentów i ich produktów pisaliśmy przy okazji targów Koneagria 2017. Jednak w Polsce tylko nielicznym markom udało się przebić do świadomości przeciętnego klienta. Wpływ na to ma oczywiście cena, która jak przystało na produkty wysokiej jakości, nie należy do niskich oraz stosunkowo małe zainteresowanie naszym rynkiem. Są jednak obszary, w których fińskie, czy mówiąc szerzej skandynawskie, produkty od lat uchodzą za absolutną pierwszą ligę. Mowa oczywiście o maszynach związanych z produkcją leśną, ale nie tylko.

 Firma Suokone z Vuokatti od 1971 r. zajmuje się produkcją maszyn znajdujących zastosowanie w pracach leśnych, co ciekawe jednak nie chodzi tu o piły, czy sprzęt do prowadzenia wycinki a o prace ziemne, związane np. z karczowaniem pozostałości pod uprawy lub nasadzenia drzewek.

W ofercie firmy znajdziemy zatem pokaźną ilość różnego typu mulczerów (Meri Crusher), rozdrabniaczy, kruszarek, frezów, stabilizatorów gruntu (Meri Roadeq), maszyn do zbierania torfu, a nawet specjalistyczny ciągnik gąsienicowy (Meri Tractor) S500 o mocy 768 KM.

 Wielozadaniowe maszyny Meri Crusher

 Jednymi z ciekawszych maszyn są mulczery Meri Crusher. Oferta jest naprawdę bogata i obejmuje maszyny o zapotrzebowaniu mocy od 50 do 700 KM. Seria MJ otwierają cennik kwotą około 70 tys. zł netto za maszynę przeznaczoną do pracy z ciągnikiem około 50 KM, maksymalne zapotrzebowanie na moc w serii MJ to 150 KM.

Seria MJS-C dysponuje rotorem o średnicy o 100 mm większym niż 400 mm rotor MJ. Zapotrzebowanie na moc to od 110 do 200 KM. Dalej w ofercie znajdziemy nieco lżejsze, ale również przeznaczone do ciężkiej pracy mulczery serii MJS/G 120-300 KM.

Seria MJH to maszyna z rotorem o średnicy 600 mm i w trzech wariantach: DTG 200-300 KM, STC 200-400 KM i DTX 350-700 KM, tutaj cena może poszybować nawet do 500 tys. zł za najwydajniejszy i najlepiej wyposażony model.

Ofertę zamyka seria MJF z rotorem 800 mm w dwóch wariantach: STX 280-400 KM i DTX 280-700 KM. Uzupełnienie oferty stanowią maszyny z napędem hydraulicznym: MJ/MJS Hydraulic, które można agregować np. z ładowarkami burtowymi.

→ Nowoczesne maszyny z Finlandii, tutaj przeczytasz więcej!

 Poza oczywistym zastosowaniem w lesie czy służbach komunalnych, maszyny tego typu mogą znaleźć również zastosowanie w rolnictwie. Przede wszystkim należy tu wymienić takie zadania jak przywracanie do użytku ugorów, które w żaden sposób nie były pielęgnowane, czy prace przy wymianie drzew w sadach bez konieczności ich wyrywania.

 - Maszyna bez trudu radzi sobie w trudnych warunkach. Takie elementy jak wysoka trawa, samosiejki drzew, nawet kilkuletnie, pozostałości systemów korzeniowych czy kamienie nie stanowią przeszkody. Wiadomo, że od stopnia zanieczyszczenia gruntu będzie zależał czas pracy, jednak należy wziąć pod uwagę, że po wykonaniu mulczowania przy użyciu naszych maszyn, gleba jest w zasadzie gotowa do wznowienia upraw - wyjaśnia pan Marek Różański z firmy Hempol, zajmującej się dystrybucją fińskich maszyn.

 To, co wyróżnia mulczery firmy Suokone to oprócz solidnej konstrukcji, właściwej dla większości maszyn z Finlandii, jest opatentowane hydrauliczne sprzęgło, które stanowi zabezpieczenie przekładni ciągnika. W przypadku napotkania oporu przewyższającego możliwości zestawu ciągnik-maszyna, rotor ulega zatrzymaniu, podczas gdy WOM powoli zaczyna zmniejszać obroty, co daje czas na reakcję operatora. Przeciążeniem jest obarczone jedynie sprzęgło. Co ciekawe, nie wymaga ono podłączenia do układu hydraulicznego ciągnika, gdyż medium stanowi specjalny smar, który trzeba uzupełniać co około 8h, sam proces wygląda tak samo, jak w przypadku smarowniczek.