Najciekawszym elementem Centrum Badawczo Rozwojowego jest stanowisko do badań wytrzymałościowych. Jest to bardzo zaawansowana konstrukcja, składająca się z odizolowanej od otoczenia prawie sześćsettonowej tzw. masy sejsmicznej i szeregu różnych siłowników i czujników, pozwalająca na testy wszelkiego rodzaju pojazdów, nie tylko naczep, ale również przyczep dwuosiowych, ciągników siodłowych czy samochodów.

W trakcie prezentacji na stanowisku znajdowała się naczepa TIR, która jak wyjaśniał Maciej Kaczor, Dyrektor działu badań i rozwoju Wielton S.A. po dwóch miesiącach testów będzie odzwierciedlać stan jaki trzeba osiągnąć przy przejechaniu 500 tys. km.

Taki test pozwoli już na etapie projektowym wyeliminować wszelkie ewentualne niedociągnięcia i wprowadzić do produkcji sprawdzony projekt - wyjaśnił Kaczor.

W pierwszej kolejności Wielton zamierza testować w nowym Centrum właśnie swoje naczepy, które są podstawą produkcji firmy. Jednakże jak zapewniają przedstawiciele firmy przyjdzie również czas na testowanie wyrobów z serii Agro, gdyż są jak najbardziej ku temu odpowiednie możliwości.