Historia marki Zetor zaczęła się w 1946 roku, kiedy w Brnie w firmie Zbrojovka Brno wyprodukowano pierwszy traktor. Otrzymał on oznaczenie Z 25 i dalej nic już nie stało na przeszkodzie, aby uruchomić produkcję seryjną tych maszyn.

Nazwa traktorów marki Zetor powstała przez połączenie litery „Z“, która była logotypem brneńskiej fabryki zbrojeniowej i „or“ – ostatnich liter słowa traktor.

Produkcję seryjną traktorów Zetor uruchomiono w 1946 roku i w tym samym roku został zarejestrowany znak towarowy Zetor. W 1952 roku Zetor przeniósł się na nowy adres w obrębie Brna, do dzielnicy miasta Líšeň, gdzie traktory są produkowane do dziś.

W drugiej połowie lat 50. Zetor jako pierwszy na świecie przedstawił koncepcję wykorzystania zunifikowanych części do produkcji traktorów, przedstawiono Zunifikowaną linię I. W 1968 roku miała miejsce prezentacja Zunifikowanej linii II, która przyniosła w tamtych czasach wiele innowacyjnych elementów i rozwiązań – np. pierwszą bezpieczną kabinę na świecie ze zintegrowanym zabezpieczeniem przed przewróceniem, która była umieszczona na silentblokach. Nowa kabina pomogła też w obniżeniu hałasu w kabinie poniżej 85 decybeli. Dzięki tym nowatorskim rozwiązaniom marka Zetor zdobyła rozgłos w świecie i dostała się co czołówki światowych producentów traktorów.

Nie trwało to długo i w latach 70. "przyszedł na świat" pierwszy sześciocylindrowy traktor Zetor Crystal 12011.

W 1976 roku Zetor stał się nie tylko nazwą marki, ale również firmy. Rozwój w firmie trwał nadal i w 1991 roku przedstawiono zunifikowaną linię III, która po modernizacji na przełomie tysiącleci otrzymała nazwę Zetor Forterra.

Przełom tysiącleci oznaczał dla marki Zetor niezwykle ważny okres. Tradycyjnej czeskiej marce techniki rolniczej groził realnie zanik, ponieważ przedsiębiorstwo będące własnością państwa balansowało na granicy bankructwa.

Wtedy do historii marki Zetor wstąpiła słowacka spółka HTC holding a.s. i w czerwcu 2002 roku stała się właścicielem ZetorA. Po objęciu firmy przez nowych właścicieli zainwestowano środki finansowe w stabilizację firmy i jej restrukturalizację.

Spółka Zetor Tractors a.s. stworzyła w 2011 r. nową strategię , której celem było dążenie do rozszerzenia istniejącego portfela na sześć linii modelowych pokrywających zakres mocy od 50 do 200 koni, zwerbowanie specjalistów do firmy. Zaczęto kłaść nacisk na jakość sieci dystrybutorów na rynkach, na których marka firma działa. Te cele przyświecają firmie do dziś.

W ciągu ostatnich pięciu lat firma parła naprzód i modernizowała traktory. W 2012 roku została przedstawiona Forterra HSX ze skrzynią biegów z rewersem elektrohydraulicznym.

W 2013 roku została przedstawiona linia modelowa Major, która natychmiast po zaprezentowaniu zdobyła szereg zwolenników i stała się najlepiej sprzedawanym traktorem na wielu rynkach.

W 2014 roku przedstawiono model Forterra HD, który stał się najbardziej zaawansowanym traktorem. Nowa Forterra HD cieszyła się wielkim zainteresowaniem w mediach oraz na targach w Republice Czeskiej i za granicą.

Najnowszym członkiem rodziny Zetor jest model Crystal, który został zaprezentowany w czerwcu 2015 r. i który spotkał się z szeregiem pozytywnych opinii specjalistów. Crystal z sześciocylindrowym silnikiem o mocy aż 160 koni jest najsilniejszym ciągnikiem w ofercie marki.

W ramach rozwoju marki, firma spogląda w bliską przyszłość. Również dlatego przedstawiono koncepcję designową Zetor by Pininfarina, na którą Zetor Ttractors a.s. współpracował z czołowym włoskim biurem projektowym Pininfarina. Nowe wzornictwo Zetor by Pininfarina przedstawiono na Agritechnice i spotkało się z wielkim zainteresowaniem w mediach, które nazwały go najbardziej „sexy traktorem“, „Ferrari traktorem“ lub „Najbardziej sportowy traktor na świecie“. Zetor by Pininfarina będzie w ciągu kilku najbliższych lat wdrrażany na wszystkie linie modelowe traktorów Zetor.

Marka Zetor w 2016 roku obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Cały jubileuszowy rok 2016 będzie pod znakiem obchodów, w którymi spółka chce podziękować wszystkim swoim klientom, partnerom handlowym, entuzjastom i pracownikom, którzy wspierają markę Zetor i pomagają jej w rozwoju.

Dla wszystkich przyjaciół będzie przygotowany szereg imprez, np. Zetor Tractor Show. Doniosły jubileusz będzie przypominać też specjalne logo, które pojawi się na wszystkich traktorach wyprodukowanych w tym roku, jak również w materiałach drukowanych i na przedmiotach reklamowych.