Imprezę zorganizowała firma SpecAgra, która jest wyłącznym dostawcą traktorów Zetor na Litwę.

Wydarzenie ma celu potwierdzić, że Zetory mają wszechstronne zastosowanie i że można je równie dobrze wykorzystywać do ciężkiej pracy oraz do pokonywania światowych rekordów - informuje czeski producent.

Ciągnikiem Zetor Crystal udało się na polu koło miasta Panevėžys wytworzyć gigantyczny symbol narodowy Litwy przy okazji Dnia Państwa, w którym Litwini przypominają sobie koronację króla Mindaugasa w 1253 roku. Tworzenie figury o powierzchni ponad 20 hektarów (11 boisk piłkarskich) z zamiarem wpisania do Księgi Rekordów Guinessa trwało dwie godziny i piętnaście minut.

Litewskie godło państwowe, pierwotnie herb bohatera narodowego i męża stanu Mindaugasa, przy dobrej widoczności można obserwować nawet z kosmosu.

-Wierzymy, że dzieło ma szansę na wpis do Księgi rekordów Guinessa. W tej chwili dokonuje jego oceny jury ekspertów. Jeżeli zostanie potwierdzony rekord świata, Litwa pokona dotychczasowego rekordzistę kilkakrotnie. Obecnym rekordzistą jest figura w Turcji o powierzchni 1,2 hektara - twierdzi Renaldas Pelanis, dyrektor spółki SpecAgra.

Traktor był przez cały czas tworzenia figury sterowany przez układ automatycznego sterowania a kierowca w nim tylko pilnował bezpieczeństwa. Polny ornament był tworzony z pomocą spryskiwacza Unia Europa napełnionego białą farbą.

Na całe malowidło użyto ekologicznego barwnika, który jest powszechnie stosowany na przykład do malowania linii na stadionach piłkarskich. Farba pokryła powierzchnię 6,02 hektara.

Wspaniałe widowisko przyjechało obejrzeć 1 200 gości. Oprócz publiczności wydarzenie odwiedziło 300 klientów i partnerów handlowych firmy.

-Litewski partner już w przeszłości udowodnił, że potrafi pokonywać rekordy świata. W 2014 roku udało mu się pokonać rekord w zgromadzeniu pojazdów jednej marki w jednym miejscu. Wtedy zjechało się ponad sto traktorów Zetor na wyznaczone miejsce. Siedemdziesiąt lat to ważny punkt przełomowy. Jak inaczej go uczcić, niż w niezatarty sposób! Trzymamy kolegom z Litwy kciuki, aby ich rekord został uznany. Dla nas są zwycięzcami już teraz - mówi Margaréta Víghová, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Zetor Tractors a.s. o litewskim wyczynie.

Oprócz pokonania rekordu świata na terytorium Litwy pierwszy raz przedstawiono też koncepcję wizerunkową Zetor by Pininfarina, którą już pod koniec przyszłego roku zaczną przejmować poszczególne traktory Zetor.

W tym roku w marcu upłynęło siedemdziesiąt lat od czasu, kiedy wyprodukowano pierwszy traktor marki Zeto. Obchody 70-lecia firmy adresowane do klientów, partnerów handlowych i szerokiej publiczności rozpoczęły się w maju w Republice Czeskiej i będą trwać do jesieni. Wspólnie z nimi rozpoczęła się też tegoroczna prezentacja współczesnych maszyn ZETOR, która teraz objeżdża całą Europę.