PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zmiany w przepisach dotyczących okresowych badań opryskiwaczy

Autor: Dalan Alankiewicz

Dodano: 15-08-2020 07:49

Tagi:

Z początkiem 2021 r. mają wejść nowe przepisy dotyczące okresowych badań opryskiwaczy. Nowe rozporządzenie diametralnie zmienia wytyczne odnośnie warunków i sprzętu do przeprowadzania takich badań. Co zmiany oznaczają w praktyce i czy na pewno są konieczne?



Obecnie badania opryskiwaczy przeprowadzane przez wykwalifikowany personel wykonywane są w znakomitej większości na terenie gospodarstw rolnych. Diagnosta podczas wykonywania badania powinien sprawdzić między innymi jednoczesne natężenie przepływu z dysz roboczych. Może tego dokonać z użyciem specjalnych przepływomierzy, menzurami miarowymi lub za pomocą stołu rowkowego.

O ile dwie pierwsze metody wskazują co prawda na zużycie dysz roboczych, nie wykazują jednak zmian w rozkładzie poprzecznym cieczy roboczej. Niemniej jednak odchylenia w natężeniu przepływu kolejnych dysz w tej samej sekcji roboczej wskazują dobitnie na zużycie dysz roboczych. Dokładniejszą metodą jest użycie stołu rowkowego. Za jego pomocą można ze sporą dokładnością określić różnice w rozkładzie poprzecznym cieczy. Poprawność badania warunkują jednak czynniki niezależne od rolnika i diagnosty. Mowa o czynnikach atmosferycznych!

Aby poprawnie dokonać pomiaru za pomocą stołu rowkowego, diagnosta powinien wykonać badanie w warunkach bezwietrznych lub optymalnie – w pomieszczeniu. Tyle teorii. W praktyce większość badań jest wykonywanych na terenie gospodarstwa, w którym pracuje opryskiwacz, gdzie warunki do badania są, delikatnie mówiąc, niesprzyjające. Aby poprawnie użyć stołu rowkowego, potrzebny jest również płaski, najlepiej utwardzony teren. O ile badany opryskiwacz ma szerokość roboczą 12, 15 czy
18 m, to miejsce do badania za pomocą stołu rowkowego można by zapewnić przypuszczalnie w co 10. przypadku. Opryskiwacze o szerokościach 24 m i większych mogą być zbadane tą metodą wyłącznie na utwardzonym gruncie, w idealnych warunkach pogodowych.

Co wnoszą zmiany?

Zgodnie z § 14. Rozporządzenia MRiRW z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin po 31 grudnia 2020 r. nie będzie wolno badać opryskiwaczy polowych przy pomocy urządzeń do pomiaru wypływu cieczy z rozpylaczy, a jedynie przy pomocy ręcznych bądź elektronicznych stołów rowkowych.

Oznacza to w praktyce, że diagnosta, chcąc pozostać w zgodzie z literą
obowiązującego go rozporządzenia, będzie musiał zażądać od właściciela sprzętu przygotowania odpowiednich warunków technicznych. W przeciwnym razie opryskiwacz nie może zostać przebadany.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że diagnosta musi niejednokrotnie przejechać kilkadziesiąt kilometrów, aby dotrzeć do maszyny, którą ma przebadać. Jeśli podczas dojazdu zmieni się pogoda, uniemożliwiając poprawne użycie stołu rowkowego, a użytkownik nie będzie dysponował pomieszczeniem umożliwiającym wstawienie do wewnątrz niego badanego opryskiwacza, badanie nie będzie mogło się odbyć.

Zakładając, że stacja kontroli opryskiwaczy dysponuje halą o długości 40 m i szerokości kilkunastu metrów, opryskiwacz będzie musiał dojechać na badanie, co wydaje się równie utopijne, jak badanie za pomocą stołu rowkowego na zewnątrz w deszczu lub podczas silnego wiatru.

Przepisy w praktyce

Praktyka badania opryskiwaczy na terenie Polski liczy już 20 lat. Przez ten czas stacje kontroli opryskiwaczy wypracowały metodologię wykonywania badań sprzętu do aplikacji ŚOR. Istnieje obawa, że trudne do zrealizowania i niedostosowane do realiów przepisy będą zachęcały rolników do pracy niecertyfikowanym sprzętem, a diagnostów do nierzetelnego wykonywania badań.
Słuszne zatem wydaje się przedłużenie czasu dopuszczenia badania opryskiwaczy metodą pomiaru wypływu do momentu opracowania nowych metod, zgodnych z aktualnym stanem wiedzy naukowej i praktycznym doświadczeniem zebranym w ciągu 20-letniej historii badań opryskiwaczy w Polsce, a w szczególności:
aktualizacji zasad funkcjonowania Stacji Kontroli Opryskiwaczy (SKO) i uprawnionych diagnostów,
zasad ewidencjonowania opryskiwaczy,
aktualizacji metodyki prowadzonych badań w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu do ochrony roślin,
ujednolicenia ceny za przeprowadzone badanie sprawności technicznej sprzętu.

Koszty badań

Negatywną konsekwencją utrzymania powyższego przepisu będzie również znaczny wzrost cen za badanie opryskiwaczy. Ręczny stół rowkowy polskiej produkcji kosztuje ok. 18 tys. zł netto, a elektroniczny produkcji niemieckiej to koszt rzędu 130 tys. zł netto. Cena badania będzie musiała wynosić więc 700-900 zł, aby podmiotowi wykonującemu badanie opłacało się taki stół nabyć i eksploatować. Analogiczna sytuacja ma miejsce u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech wykonanie badania jest możliwe w zasadzie wyłącznie na terenie stacji kontroli. Istnieją co prawda firmy, takie jak Herbst, wykonujące badanie u klienta, ale cena takiego badania jest uzależniona od odległości, jaką ma pokonać diagnosta.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (36)

  • Marek 2020-08-18 11:48:04
    Już widzę jak rośnie ilość przeglądów przy nowej cenie... Już teraz mało kto ma ważne badania
  • dziadek janek 2020-08-17 18:49:31
    zapis w rozporządzeniu MRiRW z dnia 13 grudnia 2013 r. (Dz. U. z 2016 r., poz. 924) w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin - § 2.1 pkt 4 litera a (obowiązuje od wielu lat) mówiącym o: 4) w przypadku opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych – dodatkowo: a) sprzęt diagnostyczny do sprawdzania dystrybucji cieczy w postaci: – ręcznego lub elektronicznego stołu rowkowego do sprawdzania rozkładu poprzecznego cieczy, spełniającego wymagania techniczne określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia, lub – urządzenia do pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy, spełniającego wymagania techniczne określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia, natomiast z artykułu o badaniach opryskiwaczy wynika, że słowo "lub" jest niewidoczne dla osób tłumaczących powyższe rozporządzenie uchwalone przez rządzących w roku 2013; koszt zakupu nowego stołu rowkowego, którego już jeden diagnosta nie podniesie będzie wliczony w koszty badań, czyli znów rolnikowi zwiększą się wydatki na "ochronę roślin"
  • Jozef 2020-08-16 21:37:31
    Dobrze się pasiecie na chłopie
    • dziadek janek 2020-08-17 18:53:03
      nie znasz się na realiach produkcji rolnej, więc nie dyskutuj
  • Jozef 2020-08-16 21:34:53
    Polskie DROGIE rolnictwo
  • Kaxik 2020-08-16 17:05:34
    Jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i tyle w temacie . Chodzi o to żeby wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy od rolnika. Sam pamiętam taki przegląd najważniejszym punktem takiego przeglądu było zapłacenie za naklejkę nic poza tym .płacisz i już wszystko jest ok cudowne naprawienie poprzez magiczną naklejke...
    • dziadek janek 2020-08-17 18:51:42
      płacisz - wymagasz, płacisz nie wymagając więc nie "szarp" dobrego imienia większości stacji kontroli opryskiwaczy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.248.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.