- Po chwilowym wzroście związanym z początkiem sezonu, mamy powrót do tendencji spadkowej. Początek drugiego kwartału tego roku nie pozostawia złudzeń – mniejsza sprzedaż na rynku ciągników rolniczych jest zauważalna, pierwszy miesiąc drugiego kwartału ponownie zakończył się gorszym wynikiem niż w roku poprzednim. Jeśli porównamy analogiczne okresy 2016 i 2017 r., również zauważymy spadek wynoszący 6%. Nic nie wskazuje na to, żeby tendencja spadkowa miała się odwrócić – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Niezmiennie od wielu miesięcy pozycję lidera sprzedaży zajmuje New Holland, który w kwietniu tego roku odnotował sprzedaż 142 ciągników. Lider zestawienia zaliczył co prawda 12 proc. spadek w porównaniu z marcem, jednak uzyskał lepszy o 6 proc. wynik od tego osiągniętego w kwietniu 2016 r.

Symboliczną setkę przekroczył również John Deere, który wyprzedził Kubotę oraz Zetora, pozbawiając tym samym czeskiego producenta miejsca na podium. Sprzedaż na poziomie 101 sztuk oznacza dla producenta zielono-żółtych ciągników 10 proc. wzrost w porównaniu do marca 2017 r. Ciągle jest to jednak wynik o 20 proc. gorszy od tego osiągniętego w kwietniu 2016 roku.

Na trzecie miejsce wróciła japońska Kubota, która w kwietniu sprzedała 76 sztuk, spadek ilości rejestracji w ujęciu miesięcznym wynosi więc w tym przypadku 30 proc. Wynik ten był również gorszy od analogicznego okresu roku ubiegłego o 15 proc.

Ursus C-380 ponownie zajął pierwszą lokatę w zestawieniu najpopularniejszych modeli ciągników rolniczych. Sprzedaż tego traktora utrzymuje się na stale wysokim poziomie, w omawianym miesiącu zarejestrowano 26 takich ciągników. Od początku roku do klientów wyjechało już 116 odświeżonych wersji C-380 – żaden inny model nie przekroczył jeszcze granicy 100 egzemplarzy.

Zetor utrzymał w kwietniu sprzedaż rejestracji modelu Major 80 na poziomie 23 sztuk, taki wynik pozwolił czeskiemu ciągnikowi wrócić na drugą lokatę w rankingu modeli. Najpopularniejszym modelem New Holland był w kwietniu TD 5.85 – w omawianym okresie do klientów wyjechały 22 takie ciągniki. Taka sprzedaż zagwarantowała niebiesko-żółtemu ciągnikowi trzecią pozycję w zestawieniu.