Zoomlion, dawniej znany jako Chery Heavy Industry, może pochwalić się bardzo szerokim asortymentem, w skład którego wchodzą nie tylko małe ciągniki czy kombajny do zbioru ryżu, lecz także kombajny zbożowe, opryskiwacze, zbiorniki na zboże, siewniki, sadzarki czy, wracając do ciągników, także maszyny o mocach dochodzących do 200 KM. Gdy dodamy do tego ofertę maszyn budowlanych (tu Zoomlion walczy o pozycję lidera w Azji), wyłania nam się obraz naprawdę solidnie skomponowanej firmy, która za kilka lat może wcale nie ustępować konkurentom z Europy czy Ameryki Północnej.

Wracając jednak do ciągników. Póki co w Polsce, możemy nabyć dwie maszyny (trzecia w drodze), o czym pisaliśmy całkiem niedawno.

Mały, prosty, tani – kolejny z serii

Obok pozostałych ciągników chińskich, hinduskich czy białoruskich Zoomlion RD 254 to kolejny z gatunku tych, które przez wielu namaszczane są na następców C330-335. W sumie wcale nas to nie dziwi, tak samo, jak porównywanie różnych "nowych" konstrukcji z legendą z poprzedniej epoki, która mimo lat wciąż dzielnie i wiernie służy w wielu gospodarstwach. Sprawa może stać się jeszcze mniej dyskusyjna, gdy zaczniemy porównywać dane na papierze, choć w praktyce większość postawi na jakość pracy.

25 KM bez turbosprężarki

Pod niedużą maską zielonego ciągnika kryje się równie nieduży, trzycylindrowy silnik o pojemności 1532 cm3 generujący 25 KM przy 2350 obr/min i maksymalnym momencie obrotowym 85 Nm. Jest to chińska jednostka, produkowana przez firmę Laidong, która od 20 lat zajmuje się handlem oraz licencyjną produkcją silników i części zamiennych.

Silnik KM385BT, jest bardzo popularną i często spotykaną jednostką napędową w wielu chińskich produktach (ciągnikach, maszynach stacjonarnych itp.). Według danych producenta, zużycie paliwa tego małego trzycylindrowca powinno wynosić około 238 g/kWh.

Osiem biegów z rewersem

Podobnie jak silnik, także skrzynia biegów nie budzi większego zaskoczenia. Cztery biegi (synchronizowane) i dwustopniowy reduktor, do tego mechaniczny rewers oraz napęd na wszystkie koła. Tylny most z blokadą mechanizmu różnicowego i zwolnicami planetarnymi, przedni ze stożkowymi. Maksymalna prędkość jazdy to około 30 km/h. Można by rzec przyzwoity standard jak na maszynę tej klasy. Pozostaje tylko pytanie, jak to wszystko współgra z operatorem?

Wyposażenie – tylko niezbędne do pracy

RD254 jest wyposażony w dwustopniowe suche sprzęgło (sterowane mechanicznie), a co za tym idzie mamy do dyspozycji WOM z niezależnymi prędkościami, konkretnie 540 oraz 1000 (wałek 35 mm). Na wałku ciągnik dysponuje mocą 22 KM.

Układ hydrauliczny zasilany jest pompą o wydatku 28 l/min i ciśnieniu 17 bar, niestety pompa musi także obsługiwać wspomaganie. Cieszą za to cztery szybkozłącza w standardzie oraz podnośnik kat. 1 o udźwigu 800 kg.

Częściowo na plus można zaliczyć niezależne, sterowane mechanicznie hamulce bębnowe, których eksploatacja na pewno będzie tańsza niż tarczowych. Przy masie własnej ciągnika (1460 kg) i dość niskich prędkościach jazdy jakie można osiągnąć, takie rozwiązanie powinno wystarczyć.

Wymiary i pozostałe dane

 • Masa (bez obciążników) : 1460 kg (z kabiną)
 • Dostępne obciążniki : 6x9 (54 kg przód), 2x30 (60 kg tył)
 • Długość : 3200 mm
 • Szerokość : 1500 mm
 • Wysokość : 2260 mm
 • Rozstaw osi : 1640 mm
 • Rozstaw kół przednich : 1240, 1215 mm
 • Rozstaw kół tylnych : 1150, 1250, 1350, 1450 mm
 • Prześwit : 270 mm
 • Pojemność zbiornika paliwa : 29 litrów
 • Norma emisji spalin : Stage 3A

Podsumowanie

Wyjściowa ceny modelu RD 254 (kabiną z ogrzewaniem) to około 35 tys. zł (netto), dodatków jest niewiele, choć przewidziano ładowacz czołowy oraz przedni TUZ, aby dostosować się do wymogów rynku maszyn komunalnych.

Przy takich maszynach zwykle pojawia się wiele głosów, że za 30 tys. można mieć dużo mocniejszy używany ciągnik, podobnie w przypadku RK 504 kosztującego około 56 tys. zł, czy modelu RK 754, którego cena zapewne nie przekroczy 100 tys. zł netto. Właśnie, używane, a co z konkurencją wśród nowych maszyn? Tu dochodzimy do najważniejszego aspektu, związanego z pojawianiem się marek takich jak Zoomlion, Foton czy Solis na naszym rynku – alternatywy. Im więcej nowych alternatyw, z jakich może skorzystać kupujący, tym większa presja na sprzedających, by ich produkt był konkurencyjny: cenowo w przypadku nowych maszyn oraz jakościowo w przypadku maszyn używanych, gdzie nie brakuje nieuczciwych sprzedawców.

Czy RD254 to atrakcyjna propozycja? Czy wyróżnia się na tle konkurencji? To jak zwykle zweryfikuje rynek i klienci, których decyzje stanowią ostateczną ocenę każdej maszyny.